Choroby weneryczne

OGÓLNE INFORMACJE

Od kilku lat w Polsce i na świecie obserwuje się stały wzrost zachorowań na choroby weneryczne, sprzyja temu migracja ludności oraz zmiana obyczajów społecznych. Choroby weneryczne nadal w dużej mierze pozostają tematem tabu, stając się przez to jeszcze większym zagrożeniem dla zdrowia. Codziennie ponad milion osób na świecie zaraża się chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Rzeżączka

Należy do jednych z najczęstszych chorób wenerycznych, którą wywołują bakterie Gram-ujemne dwoinki rzeżączki (Neisseria gonorrhoea). Infekcja może pojawić się zarówno u kobiet jak i mężczyzn w różnym wieku, a także u noworodków, które narażone są na zakażenie w trakcie porodu, podczas przechodzenia przez drogi rodne matki, chorującej na rzeżączkę. Do zakażenia bakterią dochodzi najczęściej poprzez kontakt seksualny z osobą chorą. Niestety osoby chorujące na rzeżączkę często bagatelizują jej pierwsze symptomy, przez co mogą nieświadomie zarażać swoich partnerów seksualnych.

Kiła

Wywoływana jest przez bakterię krętka bladego, którą można się zarazić przede wszystkim na drodze kontaktów płciowych. U wielu osób kiła nie daje żadnych objawów, ale nawet w postaci utajonej szkodzi zdrowiu i nieleczona może doprowadzić do uszkodzeń układu nerwowego, układu krążenia, kości, stawów, zaburzeń psychicznych i utraty wzroku.

chlamydia

Za rozwój chlamydiozy odpowiada bakteria Chlamydia trachomatis. U 50% mężczyzn i 75% kobiet nie daje żadnych objawów i diagnozowana jest dopiero wówczas, gdy wywołuje powikłania – zapalenie najądrza u mężczyzn lub przydatków u kobiet. Do zarażenia może dojść nie tylko poprzez kontakty seksualne, ale także poprzez uszkodzoną skórę i błonę śluzwą. Nieleczona chlamydioza prowadzi do problemów z płodnością.

Kłykciny kończyste (HPV)

To choroba przenoszona drogą płciową, którą wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Objawia się pod postacią grudek i brodawek zlokalizowanych w okolicach odbytu i narządów płciowych (zarówno na zewnątrz, jak i w środku, np. w pochwie). W rzadszych przypadkach kłykciny mogą występować w jamie ustnej – na języku, na jamie śluzowej gardła, krtani, wargach.

Opryszczka

Za rozwój opryszczki narządw płciwych odpowiedzialny jest wirus HSV. Powoduje on powstawanie niewielkich skupisk bolesnych pęcherzy wokół narządów płciowych lub odbytu. Zmiany chorobowe powiększają się przez okres 1-2 tygodni, a następnie pękają i przekształcają się w płytkie owrzodzenia.